SCENARIUSZ Z OKAZJI “ŚWIĘTA DRZEWA – URODZINY DĘBUSIA”
Temat: Święto Drzewa – Urodziny Dębusia
Data: 12.10.20r.
Grupa wiekowa: Wszystkie grupy przedszkolne
Wszystkie grupy przedszkolne o godz. 10.00
W razie niepogody sala teatralna.
Słoneczka i Krasnoludki godz. 9.15
Pszczółki i Stokrotki godz. 10.15
Motylki i Biedronki godz. 11.15
Osoba prowadząca: Aleksandra Stenzel
Współpraca: Paulina Koźma-Michalska
Cele ogólne:
-
Wdrażanie dzieci do wspólnej zabawy
-
Kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą
-
Uświadomienie dzieciom roli drzew w przyrodzie i ich znaczenia w życiu człowieka
-
Propagowanie idei ochrony przyrody
Cele operacyjne:
Dziecko:
-
Potrafi wygłosić wierszyki, zatańczyć i zaśpiewać piosenki;
-
Zna różne formy składania życzeń;
-
Wie z jakiej okazji przybyli do przedszkola goście;
-
Zna rolę drzew i lasu w ekosystemie
-
Rozwija pozytywny stosunek do przyrody
-
Rozumie konieczność jej chronienia
Metody:
-
aktywizująca
-
podająca
Formy:
-
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
-
płyty, odtwarzacz
-
dekoracje ogrodu przedszkolnego
Miejsce zabaw: Ogród przedszkolny – “Plac pod Dębusiem”, w razie niepogody Sala Teatralna
Treści programowe:
I.5 uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu;
II.3 przeżywa emocje w sposób umożliwiający mu adaptację w nowym otoczeniu, np. w nowej grupie dzieci, nowej grupie starszych dzieci, a także w nowej grupie dzieci i osób dorosłych;
II.9 wczuwa się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia;
II.11 dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
III. 8 obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV.1 wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
IV.2 wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV.7 eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;
IV.18 posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół;
Przebieg:
-
Przywitanie zebranych gości.
Witam państwa w pięknym lesie,
Już nowinę echo niesie,
Że Dzień Drzewa dzisiaj mamy
oraz urodziny Dębusia Olbrzymka
Więc świętować zaczynamy!!!
Powitanie poszczególnych dzieci:
-
Witam bardzo serdecznie naszych gości, Panią Dyrektor, wszystkich przedszkolaków oraz ich panie.
-
Rozmowa z dziećmi na temat: “Co nam dają drzewa?”
Czy wiecie z jakiej okazji się spotkaliśmy?
Co nam dają drzewa?
Po co sadzimy drzewa?
Jak należy dbać o drzewa?
-
Ukazanie dzieciom znaczenia drzew w przyrodzie.
10 października w całym kraju obchodzimy święto drzewa, którego celem jest zwrócenie uwagi na środowisko przyrodnicze, które jest naszym domem. Stałym patronem w organizacji „Święta drzewa" są Lasy Państwowe. Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew, to również ratowanie zwierząt, segregowanie odpadów, zbieranie aluminiowych puszek, baterii, propagowanie oszczędzania wody i energii. Zachęcanie do ekologicznych zakupów.
-
Charakterystyka solenizanta.
Dzisiaj nasz Dębuś obchodzi urodziny. Jak co roku spotykamy się w naszym ogrodzie przedszkolnym, aby złożyć mu urodzinowe życzenia, wręczyć prezenty oraz zaśpiewać “Sto lat”. Dębuś jest to wyjątkowe dla nas drzewo, gdyż nasze przedszkole nosi jego nazwę.
-
Składanie życzeń.
Proszę, aby każda grupa z okazji urodzin naszego kochanego Dębusia zaśpiewała piosenkę lub powiedziała wierszyk.
-
Wręczenie prezentów.
Każda grupa przygotowała prezent urodzinowy, proszę o zaprezentowanie i omówienie go.
-
Odśpiewanie “Sto lat”.
Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie do odśpiewania “Sto lat”.
-
Wspólny taniec przy piosence “Leśna dyskoteka”
Zapraszam wszystkich do wspólnego tańca przy piosence “Leśna dyskoteka”.
-
Dzieci składają przyrzeczenie.
Dębuś bardzo serdecznie wszystkim dziękuje za przyjęcie urodzinowe, jednakże ma do Was ogromną prośbę. Pragnie abyście obiecali, że będziecie szanować naszą piękną przyrodę oraz dbać o wszystkie drzewa. Dlatego w tej właśnie chwili złożymy przyrzeczenie. Będę na głos odczytywać hasła, a wy kochane dzieci po każdym odczytanym zdaniu mówicie głośno “Przyrzekam”.
-
Będę kochać i chronić zwierzęta i rośliny, aby cieszyły nas swoim pięknem;
-
Nie będę śmiecić w lesie i parku;
-
W lesie będę zachowywać spokój i ciszę;
-
Nie będę niszczył drzew;
Pożegnanie i podziękowanie za wspólną zabawę.
Bardzo, bardzo dziękuję wszystkim dzieciom i paniom za piękne życzenia urodzinowe i prezenty dla naszego kochanego Dębusia oraz za wspólną zabawę. Kochane dzieci, życzę Wam dużo uśmiechu, radości oraz do zobaczenia za rok na kolejnych urodzinach.